X
تبلیغات
زولا

آموزش اسکیس و راندو

آموزش اسکیس و راندو در معماری - پرزانته - اسکیس ارشد معماری - معماری منظر - طراحی شهری - طراحی داخلی

مروری بر نوروز 94 آتلیه مون

سال نو مبــــــــــــــــــــــارک

سپاس از همراهی همۀ شما خصوصاً هنر دوستان در تعطیلات نوروز 94  با تیم هنر و معماری آشا:


ــ چهارشنبه سوری، مقبره کوروش و عید نوروز

کوروش نخستین پادشاه و بنیان‌گذار شاهنشاهی هخامنشی بود. کوروش به مدت سی سال، از سال ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر ایران سلطنت کرد.مرگ کورش در سال سی‌ام سلطنت او در حدود سال ۵۲۹ پیش از میلاد اتفاق افتاده‌است. روایات مختلفی دربارهٔ مرگ کوروش وجود دارد.

    پارسینه: اگر این شانس را داشته باشید که وارد آرامگاه کورش شده باشید، به احتمال زیاد اولین چیزی که باعث تعجبتان میشد سقف بسیار کوتاه محفظه داخلی آرامگاه نسبت به ارتفاع بلند بیرونی آن است.شاید جالب باشد بدانید که آرامگاه واقعی کورش و همسرش (کاسان دان - ملکه وقت) نه در محفظه داخلی، بلکه به صورت مخفی در بالای سقف جاسازی شده بوده است!
این محفظه در سال 1338 هنگام کندن درخت انجیر وحشی که بر سقف روییده بود به وسیله باستان شناسان کشف شد و مشخص شد که پیشتر مورد دستبرد قرار گرفته و تخلیه شده است!
هرودوت می‌نویسد، راجع به در گذشت کوروش روایات مختلف است اما من شرحی را که بیشتر در نظرم معتبر می‌نماید نقل می‌کنم. کوروش در آخرین نبرد خود به قصد سرکوب قوم ماساگت (ماساژت) قومی از سکاها که با حمله به نواحی مرزی ایران به قتل و غارت می‌پرداختند، به سمت شمال شرقی کشور حرکت کرد، میان مرز ایران و سرزمین سکاها رودخانه‌ای بود که لشگریان کوروش باید از آن عبور می‌کردند.
هنگامی که کوروش به این رودخانه رسید، تهم‌رییش (تومیریس) ملکهٔ سکاها به او پیغام داد که برای جنگ دو راه پیش رو دارد یا از رودخانه عبور کند و در سرزمین سکاها به نبرد بپردازند و یا اجازه دهند که لشگریان سکا از رود عبور کرده و در خاک ایران به جنگ بپردازند. کوروش این دو پیشنهاد را با سرداران خود در میان گذاشت. بیشتر سرداران ایرانی، جنگ در خاک ایران را برگزیدند، اما کرزوس امپراتور سابق لیدیه و دایی مادر کوروش که تا پایان عمر، به عنوان یک مشاور به
کوروش وفادار ماند، جنگ در سرزمین سکاها را پیشنهاد کرد.

کوروش نظر کرزوس را پذیرفت و از رودخانه عبور کرد. نخست عده‌ای از جنگاوران ماساگت‌ها به رهبری سپارگاپیس فرزند ملکه، به دسته‌ای از سربازان لشکر کوروش که از بقیه جدا افتاده‌بودند، حمله کرده و همه را به خاک هلاکت انداختند. بعد از آن پیروزی آنها بر سفرهٔ طعام بازمانده از لشکر کوروش نشسته و با اشتیاق فراوان انقدر خوردند و نوشیدند که مست و بیهوش شدند.

پارسیان در این هنگام وقت را غنیمت شمرده بر سر آنها ریختند و سپارگاپیس را اسیر کردند.
سپارگاپیس وقتی به هوش آمد و خود را اسیر دید، از کوروش استدعا کرد که غل و زنجیر از او بردارند. کوروش این تقاضا را اجابت کرد. وقتی دستان او آزاد شد، از شدت ننگ و عار خود را درجا کشت. بعد از جنگی بین دو سپاه درگرفت که از جهات شدت و خشونت در میان سایر اقوام سابقه نداشت و عاقبت ماساگت‌ها غلبه کردند و خود کوروش نیز کشته‌شد.

و اما... درست است که با این همه تلاشهای ایرانیان در نوروز 1392 همچین اتفاقی رخ دهد:به نظر شما این درست است که هنگام تحویل سال نو، فرد ناشناسی، با پرتاب یک نارنجک دستی، که معمولا در چهارشنبه سوری استفاده می‌شود، دیوار مقبره کوروش را مورد اصابت قرار دهد و آن را سیاه کند.

هنگام تحویل سال نو، جمعیت زیادی به پاسارگاد، مقبره کوروش رفته بودند که متاسفانه خاطره بدی برای همیشه در ذهنشان حک شد.

آتلیه ما امیدوار است پس از این در هیچ کجای دینا شاهد چنین اتفاقاتی به خصوص در بناهای تاریخی نباشیم.ــ چند نمونه سفره هفت سین: (معماری، بزرگترین جهان و در اعماق دریا ) زیبا و متفاوت


درود بر دوستان همیشگی آتلیه مون:

سفره هفت سین آتلیه هنر و معماری آشا


صبح اولین روز بهار نود و چهارتون بخیر و خوشی؛

تیم هنر و معماری آشا براتون سال خیلی پر برکت همراه با سلامتی، شادی و موفقیتهای بیشتر رو آرزومنده.


ASH@ ART & ARCHITECTURE


 شابلون سفره هفت سین:

سفره هفت سین دانشجویان معماری در دانشکده های معماری:

هفت سین در اعماق خلیج فارس:

از سالیان پیش، اعماق آب‌های خلیج فارس در تعطیلات نوروزی شاهد پهن شدن سفره هفت سین بوده است.
ساحل طلائی سیمین که یکی از نقاط زیبای جزیره قشم است، امسال هم میزبان گردشگران کنجکاو و ماجراجویی بود که دل و تن به دریا زدند و برای تماشای سفره هفت سین در اعماق آب‌های خلیج فارس، به غواصی پرداختند.
این گردشگران توانستند با کمی آموزش و همراهی راهنمای غواص به دیدار سفره هفت سین بروند و با گرفتن عکس یادگاری، نورزوی به یاد ماندنی را تجربه کنند.
این کار علاوه بر زنده نگه داشتن آیین‌های باستانی کشورمان، مردم را به تماشای زیبایی‌های اعماق خلیج فارس نیز تشویق می‌کند.


و در آخر بزرگترین سفره هفت سین جهان در دزفول  ( سال 1391 ):

عید نوروزتون خیلی خیلیییییییی مبارک.با بهترین آرزوها برای شما هنردوستان به خصوص معماران


و همچنین اول فروردین طراحی صندلی میکی موس، دوم فروردین میز چوبی با پایه های شیشه ای، سوم فروردین بامبو های نورانی در شهر لاهه، چهارم فروردین میز هاوس و چاقوی ارتش سوئیس، پنجم فروردین ساخت مبلمان با پس ماندهای غذایی، ششم فروردین کیسه خواب گرم و نرم در خانه، هفتم فروردین مبلمان منحنی، هشتم فروردین صرفه جویی 80% آب در وان حمام چند منظوره، نهم فروردین قفسه های کتاب طراحی توسط کولین وایت لی، دهم فروردین مبل Confucius طراحی شده توسط الکساندر نتشیم، یازدهم فروردین میزهای جزیره ای طراحی شده توسط امت راک، دوازدهم فروردین صندلی به شکل قو.


ــ 13 به در هنرمندان به همراه انتخاب گونه های گیاهی مناسب در طراحی طبیعت

صبح 13 فروردین یک هزار و سیصد و نود چهار همۀ هنر دوستانمون بخیر:


13 همتون به در
تیم هنر و معماری آشا براتون بهترین خوشی هارو آرزومنده.انتخاب گونه های گیاهی مناسب در طراحی طبیعت:
انتخاب یک درخت مناسب، بسیار مهم است، زیرا درختان از عناصر ماندنی و ثابت در فضای سبز محسوب می شوند.

نکات بسیاری در انتخاب درخت مناسب وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. در اینجا باتوجه به هدفمان می توانیم نکات را به 3 بخش، تقسیم کنیم:

نکات کشت و کار،

نکات عملکردی

توجهات زیبایی شناسی.

در ابتدا، درخت انتخابی باید با منطقه  شما، سازگار باشد. شما باید به استقامت درخت(Hardiness: تحمل شرایط دمایی و اقلیمی) و میزان مقاومت دربرابر باد، توجه نمایید.

استقامت به وسیله اقلیم های کاشت (موقعیت جغرافیایی و حداقل دمایی که تیپ های گیاهی می توانند تحمل کرده و زنده بمانند) تعیین می شود.

شما نمی توانید درختانی از اقلیم های بالاتر از اقلیمی را که در آن زندگی می کنید، انتخاب کنید، اما می توانید درختانی را که در اقلیم های پایین تر از شما هستند، انتخاب کنید مشروط بر اینکه موقعیت رشدشان (میزان بارش، خاک، دمای تابستان و غیره) نظیر مکان اصلی شان باشد.میزان آسیب دیدگی دربرابر سرما و باد، به عادت رشدی (شاخه دهی) گیاه و میزان تردی و شکنندگی چوب شاخه ها، بستگی دارد.

گیاهان سریع الرشد در مقایسه با گونه های کند رشدتر، ساختمان شاخه ای ضعیف تری داشته و تحت تنش های بادی و سرمازدگی، خسارت بیشتری می بینند.

درختانی که عمدتا مشکل شکنندگی دارند شامل: افرای نقره ای، آقطی، نارون قرمز سیبری (که اشتباها به آن نارون قرمز چینی می گویند) و بید می باشد.

دامنه نیاز خاکی درختان، بسیار متنوع است. برخی درختان به خشکی خاک های شنی مقاومند و برخی دیگر خاک های سنگین را ترجیح می دهند و بعضی در خاک های لومی، حتی خاک های سنگین رسی هم خوب رشد می کنند، مطمئن شوید که گیاه منتخب با موقعیت خاک شما سازگار است.

تولیدگل و میوه در برخی مواقع مهم است. به زمان گلدهی و رنگ گل های درختان دقت کنید. مطمئن شوید که رنگ گل ها با رنگ سایر گیاهان گلدهنده که همزمان با آنها در دوره گلدهی هستند، هماهنگ بوده و همچنین با رنگ بافت ها و ساختمان های مجاورشان متناسب باشند.

توجه به عادات میوه دهی، در تصمیم گیری برای انتخاب مکان و مراقبت هایی که گیاه لازم دارد، ضروری است. درختانی که میوه های نرم دارند را در کنار پیاده روها، جاده ها و پاسیوها نباید کاشت زیرا ممکن است با افتادن میوه ها، خانه ها و سطوح موجود کثیف شود.

درختانی با میوه های سخت، مثل درختان خشکباری، برای مکان هایی که چمن کاری شده اند، مناسبند، اما باید در فصل میوه حتما قبل از چمن زنی با استفاده از شن کش، میوه ها را از روی چمن جمع آوری کنید.

شما باید درمورد نقش درختان در فضای سبزتان تصمیم بگیرید. سایه اندازی تنها کاربردی است که ما معمولا درختان را به خاطر آن انتخاب می کنیم، درحالی که درختان در فضای سبز، یک عنصر چند منظوره محسوب می شوند.به عبارت دیگر درخت (به جز به منظور سایه اندازی) به طورهمزمان، می تواند برای قاب گرفتن یک منظره، پوشاندن عیب های یک معماری غیراستادانه و فراهم کردن یک زمینه مناسب برای ساختمان و یا سایر واحدهای فضای سبزی به کار گرفته شود.

13 به در معماری ها

مواظب طبیعت مون باشیم.و در آخر جمعه همراه با زیپ/کلکسیون مبلمان PER

با آرزوی سالی خوش همراه با سلامتی و بهترین موفقیتها برای شما همراهان همیشگیمون.

تاریخ ارسال: شنبه 15 فروردین 1394 ساعت 16:43 | نویسنده: Mehraz | چاپ مطلب
نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.